Wszystko o elektronicznej karcie podatkowej w Norwegii

Od 2014 roku Norwegowie korzystają z elektronicznej karty podatkowej (e-skattekort). To oznacza koniec z papierowymi formami karty i początek nowych zasad rozliczeń. Czy pracownikom zagranicznym uda się ich ominąć?
Elektroniczna karta podatkowa e-sakattekort obowiązuje w Norwegii od 2014 roku każdego, kto podejmuje legalne zatrudnienie w tym kraju. Osoby, które przebywały w krainie fiordów w grudniu ubiegłego roku, z pewnością otrzymały z norweskiego urzędu podatkowego list z informacją o nowej karcie podatkowej oraz dostępie do elektronicznego systemu rozliczeń (skattetrekksmeldingen). Od tego czasu nie jest konieczne dostarczanie karty podatkowej pracodawcy, ponieważ on również otrzymuje ją w formie elektronicznej.
Podobnie większość osób, które posiadają norweski numer personalny (fødselsnummer), który rozpoczyna się od daty urodzenia, automatycznie otrzymała kartę podatkową na kolejny rok. W sytuacji, gdy jednak listu Państwo nie otrzymali, należy złożyć podanie do norweskiego urzędu. Osoby z tymczasowym numerem personalnym D-nummer, podanie o nową kartę podatkową będą musieli składać co roku. Podanie RF-1209 można wysłać pocztą do najbliższego urzędu skarbowego w Norwegii.
Jeżeli jednak nie byli Państwo zameldowani w Norwegii stałego wcześniej i dopiero planują wyjazd do pracy, warto doczytać artykuł do końca, ponieważ informujemy co zrobić, aby uzyskać elektroniczny status podatkowy w tym kraju.
W sytuacji, w której nie posiadali Państwo stałego numeru personalnego i chcą wyrobić sobie elektroniczną kartę podatkową, powinni Państwo udać się do dowolnego urzędu skarbowego lub do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych.
Aby uzyskać elektroniczną kartę podatkową należy zaopatrzyć się w:
– wypełniony formularz RF-1209;
– ważny paszport albo ważny dowód tożsamości ze zdjęciem, który jest zatwierdzony jako dokument podróżny w strefie Schengen;
– norweską umowę o pracę lub pisemną ofertę pracy od norweskiego pracodawcy.
O elektronicznej karcie podatkowej powinien Państwa poinformować pracodawca zaraz po podjęciu zatrudnienia w Norwegii.